Соціальна мережа - інтерактивний багатокористувацький веб-сайт, контент якого наповнюється самими учасниками мережі. Сайт являє собою автоматизоване соціальне середовище, що дозволяє спілкуватися групі користувачів, об'єднаних спільним інтересом. До них відносяться і тематичні форуми, особливо галузеві, які активно розвиваються останнім часом.
Зв'язок здійснюється за допомогою веб-сервісу внутрішньої пошти або миттєвого обміну повідомленнями.
Зазвичай на сайті мережі можливо вказати інформацію про себе (дату народження, школу, вуз, улюблені заняття та інше), за якою аккаунт користувача зможуть знайти інші учасники. Розрізняються відкриті і закриті соціальні мережі. Одна із звичайних рис соціальних мереж - система «друзів» і «груп».
З розвитком технологій Web 2.0 соціальні мережі здобули основу у вигляді порталів і веб-сервісів.
Соціальні мережі беруть початок від американського порталу Classmates.com що було створено у 1995 році.
Офіційним же початком буму соціальних мереж прийнято вважати 2003-2004 роки, коли були запущені LinkedIn, MySpace і Facebook.
Якщо LinkedIn створювалася з метою встановлення та підтримки ділових контактів, то власники MySpace і Facebook зробили ставку в першу чергу на задоволення людської потреби в самовираженні. Кожен користувач отримує можливість не просто спілкуватися і творити, а й ділитися плодами своєї творчості з багатомільйонною аудиторією тієї чи іншої соціальної мережі.
Трохи статистики:
За кількістю користувачів лідирують:
Facebook (750 000 000),
MySpace (255 000 000),
Twitter (200 000 000),
В Контакте (150 000 000),
Windows Live Spaces (120 000 000),
Habbo Hotel (121 000 000),
Friendster (90 000 000),
Hi5 (80 000 000),
Tagged.com (70 000 000).
Які є соціальні мережі?
Деякі англомовні
Facebook - www.facebook.com
Twitter - www.twitter.com
LinkedIn - www.linkedin.com
MySpace - www.myspace.com
XING - www.xing.com
Російськомовні
В Контакте - www.vkontakte.ru
Мой Круг - www.moikrug.ru
Мій Мир@Mail.Ru - www.my.mail.ru
Одноклассники.ru - www.odnoklassniki.ua
ЖЖ - www.livejournal.com
У колі друзів - www.vkrugudruzei.ru
Україномовні
Connect - www.connect.ua
Підвиди соціальних мереж.
Крім перерахованих соціальних мереж є такі типи ресурсів у форматі Веб 2.0:
Соціальні закладки (social bookmarking). Приклад: Delicious.
Соціальні бібліотеки. Приклади: discogs.com, IMDb.com.
Соціальні мережі вебмайстрів.
Мережеві ігри (Massively Multiplayer Online Games). Приклад: World of Warcraft.
Геосоціальних мережі.
Професійні соціальні мережі. Приклади: Доктор на роботі, Профессіонали.ру, LinkedIn.
Вікові та гендерні соціальні мережі. Наприклад, соціальні мережі для дітей, підлітків, дівчат.
Сервісні соціальні мережі. Приклади: LinkedIn, В Контакте.
Комерційні соціальні мережі орієнтовані на підтримку бізнес-транзакцій і формування довіри людей до брендів.
Соціальні мережі в Україні
Чимало інтернет-користувачів України користуються соціальними мережами. Відповідно до досліджень за 2009 рік, в Україні соціальні мережі відвідують близько 87% користувачів, що на 12% більше, ніж у попередньому році. У 2008 році соціальні мережі були популярні у 75% користувачів Інтернету. Найбільшою популярністю користуються мережі Одноклассники.ru, В Контакте, Мій Мир@Mail.Ru. Опитування, яке було проведено серед активних користувачів Інтернету у віці від 16 до 45 (і старше) років, показало, що більш відвідуваною є мережа Одноклассники.ru (37,8%). Ядро користувачів цієї соціальної мережі складають люди середнього віку (30-44) року, а найчисельнішими відвідувачами є жінки.
Не менш популярною є соціальна мережа В Контакте - їй віддають перевагу близько 29% інтернет-користувачів; ядро користувачів цієї соціальної мережі становить молодь (16-29 років). Проект Мій Мир@Mail.Ru посідає третє за популярністю місце, а основними відвідувачами є користувачі у віці від 45 і старше. Близько 55% користувачів відвідують соціальні мережі щодня, а близько 31% активних користувачів Інтернету роблять це кілька разів на тиждень.
Найбільш поширеними цілями відвідування соціальних мереж є спілкування з друзями, пошук нових товаришів, завантаження та перегляд фотографій, обмін інформацією на професійні теми, участь у різних інтернет-спільнотах, знайомства з метою розширення ділових контактів, завантаження різного роду мультимедійних файлів.
Жителі України, будучи активними користувачами соціальних мереж, в той же час відчувають деякі побоювання щодо конфіденційності особистих даних, конфіденційності листування, розповсюдження комп'ютерних вірусів. Також, інтернет-користувачам притаманна невпевненість в тому, що спілкування відбувається саме з тією людиною, дані якої представлені на сайті. Найбільше за конфіденційність особистих даних переймається молодь.
Немає коментарів:
Дописати коментар