![]() |
Спілкуйся вільно |
Для цього виду комунікації необхідна клієнтська програма, так званий месенджер (англ. messenger - кур'єр). Відмінність від електронної пошти тут в тому, що обмін повідомленнями йде в реальному часі (англ. instant - миттєво). Більшість IM-клієнтів дозволяє бачити, підключених в даний момент абонентів, занесених до списоку контактів. У сучасних програмах повідомлення з'являються на моніторі співбесідника після закінчення редагування і відправки повідомлення.
Як правило, месенджери не працюють самостійно, а підключаються до центрального комп'ютера мережі обміну повідомленнями, який має назву сервер. Тому месенджери і називають клієнтами (клієнтськими програмами). Термін є поняттям з клієнт-серверних технологій.
Широкому колу користувачів відома певна кількість популярних мереж обміну повідомленнями, таких, як XMPP, Skype, AIM, ICQ, MSN, Yahoo!. Кожна з цих мереж розроблена окремою групою розробників, має окремий сервер і протоколи, які відрізняється своїми правилами та особливостями. Між різними мережами зазвичай немає ніякого взаємозв'язку. Таким чином, користувач мережі Skype не може зв'язатися з користувачем мережі ICQ. Однак ніщо не заважає бути одночасно користувачем декількох мереж.
Майже для кожної з мереж є свій месенджер, розроблений тією ж командою розробників. Так, для користування трьома останніми з вищевказаних мереж розробниками пропонуються програми з однойменними назвами: ICQ, MSN Messenger, Yahoo! Messenger. Таким чином, якщо один з адресатів користується тільки мережею ICQ, а інший - тільки мережею MSN, то можна спілкуватися з ними одночасно, встановивши на своєму комп'ютері і ICQ, і MSN Messenger, і зареєструвавшись в обох мережах.
В якості альтернативного месенджера можна вибрати програму стороннього виробника: як комерційну, так і безкоштовну. Популярними альтернативними програмами для спілкування в мережі ICQ є QIP / QIP Infium, Psi, Trillian, Miranda IM, Pidgin. Також деякі з них дозволяють підключатися одночасно до декількох мереж, тобто є мультипротокольними, що позбавляє від необхідності встановлювати окремий месенджер для кожної мережі і дозволяє спілкуватися з усіма адресатами єдиним чином незалежно від мережі.
Більшість IM-мереж використовують закриті протоколи, тому альтернативні клієнти теоретично можуть володіти меншою кількістю базових функцій, ніж офіційні, хоча на практиці частіше буває навпаки. Однак при змінах протоколу на стороні сервера мережі альтернативні клієнти можуть раптово перестати працювати (наприклад, подібне явище спостерігалося для «нефірмових» клієнтів сервісу ICQ в Росії).
В якості альтернативи пропрієтарним протоколам для IM був розроблений відкритий протокол XMPP (також відомий, як Jabber), який використовується в таких сервісах, як Google Talk, Я.Онлайн та ін Цей протокол часто використовується для організації спілкування в корпоративних та інших локальних мережах і має ряд істотних переваг, як, наприклад, шифрування повідомлень і стабільність на нестійких каналах зв'язку. Протокол децентралізований, його архітектура нагадує електронну пошту, де можливе спілкування між користувачами, що мають акаунт на різних серверах. Якщо порушиться робота одного сервера, то це не вплине на роботу всієї мережі.
За матеріалами Вікіпедії
Ресурси:- http://skype.com/
- http://icq.com/
- http://agent.mail.ru/
- http://qip.ru/
- http://www.google.com/talk
- http://www.jabber.ua/
Немає коментарів:
Дописати коментар